ЯК РИГА З ТАЛЛІНОМ «ВОЮВАЛИ» 

або Історія Таллінського Різдвяного Ярмарку 

responsive web templates

Цікавий кейс з Естонії. Як державно-приватне партнерство та креативний підхід в туризмі можуть принести мільярди євро. 

У 2019 році Таллінський різдвяний ярмарок було оголошено Найкращим різдвяним ярмарком Європи. Для події, якій трохи більше 20 років - це надзвичайний результат, оскільки традиція різдвяних ярмарків налічує понад 500 років, а конкурентів (великих і малих європейських міст) - сотні. 

Mobirise
З кожним роком популярність різдвяних ярмарків зростає - так, лише у Німеччині, кількість відвідувачів таких ярмарків зросла з 50 мільойонів у 2000 році до 85 мільйонів у 2012

Як їм це вдалося?  

Таллінський ярмарок - чудовий приклад державно-приватного партнерства та креативного підходу в туризмі. 

Його заснував у 1997 році Пол Обершнайдер, американсько-естонський бізнесмен, який спершу працював трейдером на Уолл Стріт, а у 1993 переїхав до Талліну, де зайнявся нерухомістю в країнах Центральної та Східної Європи. 

Mobirise

За 10 років його Ober-Haus Real Estate Company стала однією з найбільших ріелторських компаній регіону, з офісами у 33 містах (в тому числі у Києві) і була продана у 2007 році фінським інвесторам (за рік до кризи!).  У 1999 році Пол створив Schlossle Hotel Group, яка побудувала два п’ятизіркові готелі у Талліні

Успіх різдвяного ярмарку у Талліні не був раптовим. Більше того, він мав всі шанси залишитися одним з багатьох звичайних ярмарків, адже ні розмірами, ні історією не вирізнявся. 

Але організатори придумали ідею.  

Вони зробили центральним елементом ярмарку ялинку (оригінально, еге ж) і заявили, що саме у Талліні - найстаріша у всій Європі різдвяна ялинка. 

Нібито вперше на центральній площі старого Талліна її встановило Братство Чорноголових у 1441 році. 

Найстаріший різдвяний ярмарок - Striezelmarkt в Дрездені. Він був заснований у 1434 році. Найбільший, також у Німеччині, в місті Нюрнберг

Таллінський - один з найтриваліших ярмарків у Європі. Переважно вони проходять з кінця листопада до католицького Різдва.

Ярмарок у Талліні починається 15 листопада і закінчується 7 січня, що дає можливість більшій кількості туристів запланувати його відвідування. 

Не обійшлося без скандалу. У 2010 році, коли стало зрозумілим, що Різдвяні ярмарки приносять солідні прибутки у бюджет, влада Риги повідомила, що вперше документально зафіксоване встановлення ялинки відбулося у 1510 році саме у Ризі. 

На що естонці швидко знайшли «джерела» за якими Таллінська ялинка постарішала ще на 400 років. Мер Риги Ніл Ушаков тоді назвав ситуацію «ялинковою війною» і пообіцяв знайти відповідь «агресору». Але не знайшов. 

Тому з кожним роком Різдвяний ярмарок у Талліні продовжував ставати кращим і цікавішим.

Організатори щороку намагаються дивувати гостей смаколиками і культурними заходами. Наприклад, в цьому сезоні новинкою стала різдвяна хатинка крафтових виробників з острова Хійумаа, де можна скуштувати шоколад з рибою, хліб з чорною смородиною та баранячу рульку

Щодо культурної програми, то цього року на сценах ярмарки виступить понад 3000 (три тисячі!) виконавців

Цікавий факт: острів Хійумаа пов’язаний з Україною 

Саме з цього острова відправилися шведські переселенці наприкінці XVIII сторіччя, яким Катерина II виділила землю у нижньому Подніпров’ї. Похід розпочався у 1781 році, але до пункту призначення дісталося менше половини мандрівників. Вони заснували поселення Gammalsvenskby (Старошведське). Зараз Зміївка, Херсонської області. Сьогодні тут досі знають шведську і бережуть шведські культурні традиції.  


Економічний вплив

Туристичний потік до Естонії стабільно зростає. Так, якщо у 2008 році країну відвідало 1,4 млн. іноземних турістів, то у 2018 - 2,1 млн. (населення Естонії - 1,3 млн). 

Звісно, на це вплинула не лише Різдвяна ярмарка, а продумана стратегія туристичного маркетингу, але ось іще один цікавий факт: якщо відвідуваність влітку з 2008 по 2017 роки зросла на 40%, то зростання зимового туризму (листопад-лютий) - склало 80%

Mobirise

І таки схоже, що більшість туристів приїжджають саме на різдвяну ярмарку, адже за роки існування кількість її відвідувачів зросла з 200 000 до 500 000 (населення Талліну - 426 тисяч). Власне, і задумувалася вона, для стимулювання туристичного потоку в зимовий період. Отже - мети досягнуто.

Як результат - у 2018 році туристи витратили у столиці Естонії понад 1 мільярд євро.

Те, що у 2019 році Таллінський ярмарок отримав статус Найкращого різдвяного ярмарку Європи за версією Best Destinations in Europe принесло місту безліч безкоштовних публікацій у світових ЗМІ, що відповідали рекламі приблизно в 10 мільйонів євро.   

А що ж Пол Обершнайдер?

У тому ж 2018 році він отримав державну нагороду Естонії - за внесок у розвиток держави і створення всесвітньо відомого Таллінського Різвдяного Ярмарку.  

P.S. Звання найкращого Різдвяного Ярмарку Європи 2020 отримав ярмарок у Будапешті:

завдяки найбільшому в Європі 3D-світловому шоу на еко-френдлі ініціативам. 

Сподобалася стаття?
Поділіться зі знайомими: